Jdete s dítětem k lékaři? Pak ale nezapomeňte na podpisy. (18.04.2012)Karvinsko
- Hlavou kroutí nad novým nařízením spousta rodičů nezletilých dětí. Od dubna je totiž účinný zákon, který předepisuje souhlas obou rodičů se zdravotním zákrokem na nezletilém dítěti. S komplikacemi se již setkala také paní Zuzana.

  
Ilustrační foto. Autor: DENÍK / Nataša Šmatová


„Tři měsíce jsem měla ve třinecké nemocnici objednanou dceru na odstranění nosních mandlí, ještě týden před vyšetřením jsem tam volala a všechno bylo v pořádku, problém nastal v dubnu,“ vysvětluje Zuzana, která neměla v té době doma manžela.

Nové nařízení totiž zamotalo hlavou i samotným zdravotníkům.

„Přepojilo si mě asi pět sester a nikdo nevěděl, jak to řešit, nakonec jsme se domluvili na sepsání plné moci,“ dodala mladá žena.

A prý není jediná, která se s novým nařízením potýkala.

„Jedna moje kolegyně už nějakou dobu nežije s otcem dítěte a šla na odběr krve. Sestra jí řekla, že ho nevezme. Nechápu, jak toto mají řešit matky samoživitelky,“ kroutí hlavou Zuzana.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je zákon postaven špatně.

„Podpis je potřeba mít u všech zákroků, které mohou mít nějaký negativní dopad na zdravotní stav dítěte, a které nejsou naprosto neodkladné. Můžete poskytnout zdravotní péči i bez souhlasu daného člověka, pokud jde o život. Teď jde o to, jak kdo bude tyto vágní formulace posuzovat,“ vysvětlil Kubek.

Může se tak podle něj stát, že rodiče budou tímto způsobem obtěžováni.

„Samozřejmě nejde o svévoli lékařů, ale z pudu sebezáchovy,“ dodal prezident lékařské komory. A co dělat v případě, že dítě odjede na prázdniny k prarodičům nebo třeba na tábor a bude potřebovat vyšetření u lékaře?

„Bude záležet čistě na lékaři, jestli na sebe vezme riziko, že se případně vystaví nějaké stížnosti,“ sdělil Kubek.

Informace na webu

Nemocnice na Karvinsku se prý zatím s žádným případem, kdy lékaři neošetřili dítě kvůli chybějícímu podpisu, nesetkaly.

„Máme na našich webových stránkách formulář plné moci, který si mohou naši pacienti stáhnout a použít,“ řekla mluvčí havířovské nemocnice Jana Zlattnerová.

Podle ní se zatím žádný problém neobjevil. „Ale je pravda, že je to čerstvá novinka, tak nemůžeme vyloučit, že se něco nevyskytne,“ dodala.

Nemocnice jsou také připraveny na to, jak řešit případ s otcem, který se s dítětem nestýká nebo s matkou dítěte nekomunikuje.

„V případě, že jeden z rodičů nemá informace, kde se druhý rodič nachází, učiní rodič o této skutečnosti písemné prohlášení, které bude založeno do zdravotnické dokumentace dítěte. V tomto případě nemocnice požádá do 24 hodin Okresní soud v Karviné o ustanovení opatrovníka,“ uvedla mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Radmila Fleischerová.

Ani tady v tomto případě zatím nemuseli zdravotníci tento problém řešit.


karvinsky.denik.cz/zpravy_region/120417-lekar-osetreni-dite-podpis.html

Novinky a zprávy

 Změna ordinační doby v ORL ambulaci Karviná od 5.1.2016

04.01.2016 | Více...

DOVOLENÁ

DOVOLENÁ  22.12-2.1.2015  Zástup v dalších ORL ordinacích v Karviné, nebo ORL NsP Havířov  Děkujeme za pochopení.

13.12.2014 | Více...

Všechny novinky...